سرور اختصاصی

برای میزبانی وب سایت شما ۳ نوع انتخاب دارید که باید نسبت به بازدید سایت و کیفیت سرویس مورد نظر ، یا از هاست یا از سرور ( مجازی یا اختصاصی ) استفاده کنید .

هاست

هاست چیست ؟ هاست یا همان هاست اشتراکی یک قسمت کوچک از سرور ( کامپیوتر ) است که به شما اختصاص میابد و از نظر منابع سرور ( رم ، cpu ) با دیگر هاست های روی سرور مشترک میباشد . شما در استفاده از منابع سرور محدود هستید و اگر از مقدار تعیین شده بیشتر استفاده کنید برای شما اخطار قطع سرویس ارسال خواهد شد .

مثال : یک سرور را به ۱۰۰ قسمت تقسیم میکنند که هر کدام از آنها ۱ هاست است . یعنی برای هر هاست روی سرور ۱ درصد cpu و رم در نظر گرفته شده است که اگر بیشتر مصرف شود سرویس شما قطع خواهد شد .

هاست از نظر پهنای باند ، فضای هاست ، اد آن آی پی ، اضافه کردن دامنه و تغییرات شخصی سازی محدود میباشد . مهمترین مشخصه و نکته بد برای هاست مصرف زیاد منابع است زیرا دیگر موارد گفته شده را با صرف هزینه اندک میتوان افزایش داد اما نمیتوان مصرف رم و cpu را با صرف هزینه خرید و شما مجبور به خرید سرور مجازی یا اختصاصی خواهید شد .

سرور مجازی

سرور مجازی چیست ؟ میتوان گفت طرز کار آن شبیه به هاست اشتراکی است و در کل یک چیزی بین هاست و سرور اختصاصی میباشد . تفاوت اصلی آن داشتن منابع ( رم و cpu ) بیشتر و اختصاصی میباشد . یعنی مثلا ۳ هسته پردازنده و ۲ گیگ رم به شما اختصاص میابد و در تمام زمان این منابع در اختیار شما خواهد بود و کسی نمیتواند از آن استفاده کند .

در سرور مجازی بسیاری از محدودیت ها مثل : پهنای باند ، فضای هاست ، اد آن آی پی ، اضافه کردن دامنه و تغییرات شخصی سازی را نخواهید داشت و مدیریت سرور در اختیار شما بوده که نیاز به دانش فنی اندکی نیز دارد . میتوان گفت سرور مجازی یک سرور اختصاصی ارزان قیمت با سخت افزار ضعیف تر میباشد .

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی :

۱ – قیمت ارزان

۲ – امکان ارتقاء سخت افزار نسبت به نیاز : یعنی شما از یکی پلن های سرور مجازی با مشخصات پایین و ارزان شروع کرده و با توجه به نیاز خود و افزایش بازدید آن را در هر زمان که بخواهید میتوانید ارتقاء دهید .

سرور اختصاصی

این نوع سرور به صورت کامل در اختیار شما قرار میگیرد . تمام سخت افزار و نوع نرم افزار و همه چیز در اختیار شما میباشد و میتوانید هر تغییری در آن بدهید . فقط شاید پهنای باند محدود شده باشد که زیاد مهم نیست و به راحتی قابل ارتقا میباشد ، البته جدیدا سرورهای اختصاصی با پهنای باند نامحدود ارائه میشوند .

مزایای سرور اختصاصی نسبت به سرور مجازی :

۱ – سخت افزار قدرتمند و کاملا اختصاصی

۲ – تغییر در سرور بدون ایجاد محدودیت و مشکل

۳ – امنیت بیشتر ( به دلیل آنکه فقط یک نفر به آن دسترسی دارد )

جمع بندی : شما باید از هاست اشتراکی شروع کنید زیرا دانش فنی نمیخواهد و به راحتی قابل استفاده است . بعد از مدتی شما در سایت فعالیت کنید دانش فنی شما زیاد شده و راحت تر میتوانید سرور مجازی یا اختصاصی را مدیریت کنید . البته استفاده از سرور مجازی یا اختصاصی بعد از بالا رفتن بازدید یا استفاده بیش از حد از منابع لازم میشود .

بعد از مدتی که بازدید زیاد شد و از منابع سرور زیاد استفاده کردید به سرور مجازی و سپس به سرور اختصاصی نقل مکان کنید .

Gogadminoمشاهده نوشته ها

Avatar for gogadmino

من مهرداد ، علاقه‌مند به تولید محتوا و ترجمه مقالات و کتابهای روز جهان هستم. مديريت وب سایت کوروک و وبرينا را نيز بر عهده داشته و طراحی سایت و سئو را به طور حرفه‌‌ای انجام میدهم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *