دامنه ir. یا com.

پسوند دامنه نشانگر هویت سایت یا ملیت آن است . در هنگام خرید بسیاری از افراد سردرگم میشوند که دامنه مورد نظر خود را با پسوند ir. یا com. خریداری نمایند . اصولا دامنه ها یکی از پسوندهای آن خالی است مگر آنکه اسمی کاملا فارسی و منحصر به فرد برای سایت را انتخاب کنید . اسم های انگلیسی اصولا com. خالی ندارند مگر آنکه خیلی طولانی باشد . هر کدام از پسوندهای دامنه مزایا و معایب خود را دارند که به بررسی آنها می پردازیم .

بررسی دامنه ملی یا ir. :

پسوند ir. چیست ؟ این پیوند توسط سایت nic.ir ثبت میشود که مربوط به کشور ایران است . آی آر مخفف ایران است و این دامنه فقط مربوط به ایران میباشد . هر کشوری با توجه به اسم کشور خود از اینگونه پسوندها برای خود دارد ، مثل nl. که برای کشور هلند است .

مزیت های دامنه ملی یا ir. 

قیمت کمتر : قیمت دامنه های ملی خیلی پایین تر از دامنه های بین المللی است . البته چون هزینه آن به طور سالیانه محاسبه میشود نقش زیادی در انتخاب نخواهد داشت .

دامنه های بیشتری برای خرید موجود است 

به دلیل اینکه دامنه com. پسوند دامنه بین المللی است و از سراسر جهان این پسوند دامنه را خریداری میکنند بسیاری از دامنه های آن پر شده است ، اما دامنه ir. یک دامنه ملی بوده و فقط هموطنان آن را خریداری میکنند . به همین دلیل قدرت انتخاب بسیار بیشتری خواهید داشت .

اعتماد به دامنه ir. بیشتر است 

دامنه های ir. برای ثبت باید توسط nic.ir تایید شود که برای تایید ، هویت فرد ثبت کننده کاملا مشخص و لازم است . بنابراین با این دامنه اصولا جرائم رایانه ای کمتری اتفاق می افتد .

برای تبلیغات در صدا و سیما باید دامنه ملی داشته باشید 

برای تبلیغات در صدا و سیما شما را مجبور به استفاده از دامنه ir. خواهند کرد .

سئو بهتر دامنه های ملی 

به دلیل اینکه دامنه ir. مربوط به کشور ایران است موتورهای جستجو به صورت پیش فرض کاربران این دامنه ها را مخاطبان ایرانی میدانند و سئوی بهتری نسبت به دامنه com. دارد زیرا دامنه com. مربوط به کشور خاصی نیست .

البته این مورد را میتوان به وسیله google webmaster درست کردن و کشور هدف را تعیین کرد .

امنیت بیشتر و عبور از تحریم ها 

به دلیل مشخص بودن مالک دامنه و سهولت در پیگیری های قضایی ، امنیت این دامنه ها بسیار بالا است و همچنین تهدید تحریم مالک دامنه نیز برای آنها وجود ندارد .

معایت دامنه های ملی یا ir.

مشکلات خرید ssl 

برای خرید گواهینامه ssl یا همان پروتکل امن باید هزینه بیشتری پرداخت کرد و همچنین قدرت انتخاب زیادی نخواهد بود زیرا توسط شرکت های بسیار کمی ارائه میشود .

ناشناخته بودن در سطح بین المللی 

اگر سایت شما طوری است که با افراد یا شرکت های خارج از کشور هم کار میکنید دامنه ir. برای شما مناسب نیست ، زیرا کسی آن را نمی شناسد .

مشکلات تبلیغ در گوگل 

به دلیل تحریم ، شما نمیتوانید در گوگل سایت خود را تبلیغ کنید یا از گوگل تبلیغ بگیرید .

مشکلات تحریم 

بعضی از سرویس ها برای دامنه های ir. به دلیل تحریم قابل استفاده نمیباشد .

بررسی دامنه بین المللی یا com. :

دامنه com. چیست ؟ که به آن دامنه عام نیز میگویند و به صورت کلی و در سطح بین المللی مورد استفاده قرار میگیرد . این دامنه مربوط به آمریکا نیست . پسوند دامنه های آمریکا us. می باشد .

مزیت های دامنه com.

شناخته بودن در سطح بین الملی

این دامنه توسط تمامی افراد شناخته شده میباشد و برای کارهای بین المللی استفاده از آن توصیه میشود .

عبور از تحریم ها

این دامنه هیچگونه تحریمی برای استفاده از سرویس ها نداشته و میتوان از آن برای تبلیغات در گوگل نیز استفاده کرد .

پسوند کام تک بخشی است اما آی آر ۲ بخشی میباشد 

در گفتن آدرس سایت هرچقدر بخش کمتری داشته باشد راحت تر قابل حفظ کردن است .

با فونت فارسی دات کام زیباتر از دات آی آر است 

این گزینه برای برندسازی مهم میباشد . برای برندسازی هر چقدر راحت تر اسم سایت در ذهن مخاطب بماند شما نیاز به صرف هزینه کمتر برای تبلیغات دارید .

خرید ssl راحت و ارزان قیمت 

تمامی شرکت های ارائه دهنده ssl برای پسوند com. گواهینامه ssl می دهند و به سادگی و با قیمت بسیار پایین قابل دسترسی میباشد .

معایب دامنه com.

سئوی سخت تر

این مورد با تنظیمات ساده در google webmaster به سادگی قابل تنظیم کردن میباشد . فقط باید کشور هدف را روی ایران تنظیم کنید .

قیمت بالاتر

زیاد مهم نیست زیرا هزینه آن سالیانه است و میتوان به راحتی پرداخت کرد .

امنیت کمتر

دامنه های ملی با مشخصات کامل و ثبت شده در سایت nic.ir شروع به فعالیت میکنند که واضح است پیگیری قضایی ساده و در داخل کشور به راحتی انجام میشود .

دامنه های موجود کمتر

خب واضح است که دامنه های بین المللی به دلیل تقاضای بیشتر نام های آزاد کمتری دارند .

اعتماد کمتر

این مورد از دید کاربران است ، زیرا آنها اعتماد بیشتری به دامنه ملی دارند .

عدم تبلیغات تلویزیونی

برای تبلیغات در تلویزیون شما باید حتما دامنه ملی داشته باشید .

جمع بندی : در کل پیشنهاد میشود که در صورت امکان از دامنه دات کام استفاده کنید ، زیرا مزایای آن نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است .

Gogadminoمشاهده نوشته ها

Avatar for gogadmino

من مهرداد ، علاقه‌مند به تولید محتوا و ترجمه مقالات و کتابهای روز جهان هستم. مديريت وب سایت کوروک و وبرينا را نيز بر عهده داشته و طراحی سایت و سئو را به طور حرفه‌‌ای انجام میدهم.

2 دیدگاه

  • فرمایشات شما همش پر از سوگیری و پنهان کاری و انکار واقعیات و وارونه سازی بود بعبارت روشنتر شما واقعیات را در مورد دامنه ها تحریف کردید و این مدیونی داره معلومه ک از طرف یک سازمان حرف میزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *