محتوای کپی

محتوای تکراری چیست ؟

محتوای تکراری یعنی محتوای مورد نظر بیشتر از یکجا در اینترنت موجود میباشد . مکان مورد نظر با یک URL مشخص و یکتا نشان داده میشود . بنابراین اگر شما محتوایی داشته باشید که در بیشتر یک آدرس URL در اینترنت موجود باشد محتوایی کپی دارید .

در مواقعی محتوای کپی هم میتواند رنک بگیرد و همیشه جریمه نخواهد شد . در مواقعی تصمیم گیری برای گوگل در نشان دادن نتیجه جستجوی و مربوط به کلمه جستجو شده سخت میشود . اما در حالت کلی یکی اشتباهات بزرگ کپی کردن مطالب چه از سایت خود و چه از سایت دیگران میباشد .

چرا محتوای تکراری مشکل ساز است ؟

مشکلاتی که برای موتورهای جستجو به وجود می آورد

محتوای کپی ۳ مشکل عمده برای برای موتورهای جستجو پیش می آورد :

۱ – آنها نمیدانند کدام صفحه اصلی میباشد .

۲ – آنها نمیدانند که به یک صفحه اعتبار بدهند یا به همه آنها اعتبار دهند .

۳ – آنها نمیدانند کدام نسخه برای نتایج جستجو رنک بگیرد و نشان داده شود .

مشکلاتی که برای دارندگان سایت به وجود می آورد

در صورتی که محتوای تکراری داشته باشید ممکن است کاهش رنک و ترافیک سایت را شاهد باشید . این کاهش ها به ۲ دلیل عمده رخ میدهند :

۱ – برای فراهم کردن بهترین تجربه جستجو ، موتورهای جستجو اصولا به ندرت نسخه های مختلف از یک محتوای یکسان را نشان میدهند . به همین دلیل مجبور میشود نتیجه ای با بهترین کارایی را انتخاب کنند . که به همین دلیل شما آسیب میبینید .

۲ – شما کاهش لینک دادن را نیز تجربه خواهید کرد زیرا سایت های دیگر یکی از ۲ محتوای شما را انتخاب و به آن لینک میدهند و لینک ها بین ۲ مطلب شما پخش شده که رنک کمتری را در کل در موتورهای جستجو به دست می آورید .

محتوای تکراری چگونه اتفاق می افتد ؟

در حالت کلی بیشتر سایت ها اقدام به تولید محتوای کپی نکرده اند ، اما ۲۹% از سایت ها دارای محتوای تکراری هستند .

۱ – تنوع URL

پارامترهای URL میتوانند مشکل محتوای تکراری را بوجود بی آورند . به مثال زیر توجه کنید :

Webrina.ir/ blue-widgets?color=blue

محتوای تکراری از :

Webrina.ir/ blue-widgets

بعضی از افزونه های امنیتی وردپرس مانند وردفنس ( wordfence ) نیز مشکلات محتوای کپی را بوجود می آورند .

۲ – HTTP در مقابل HTTPS و WWW در مقابل بدون WWW

اگر سایت شما ورژن های متفاتی مانند : www.webrina.ir و webrina.ir دارد و یک محتوا در هر دوتای آنها موجود و فعال باشد ، شما دارای محتوای تکراری هستید . برای HTTP و HTTPS نیز به همین گونه است که اگر شما دارای صفحات یکسان و قابل دیدن باشید شامل محتوای تکراری خواهید شد .

۳ – محتوای دزدی یا کپی

محتوای کپی فقط شامل پست ها در سایت یا کپی کردن محتواهای دیگر نمیشود بلکه اطلاعات صفحه محصول را نیز شامل میشود . سایت های دزد محتوای سایت شما را دوباره منتشر میکنند اما این مشکل در اطلاعات محصول را نیز شامل میشود . اگر وب سایت های زیاد یک محصول مشخصی را بفروش برسانند و در توضیحات آن مشخصاتی که شرکت تولید کننده آن را منتشر کرده بنویسند نیز محتوای تکراری به صورت سرتاسری پخش خواهد شد .

چگونه مشکل محتوای تکراری را حل کنیم ؟

برای اینکار اول از همه شما باید محتوایی یا صفحه ای که میخواهید باقی بماند و رنک بگیرد را انتخاب کنید سپس یکی از ۳ روش زیر را میتوانید استفاده کنید :

ریدایرکت ۳۰۱

یکی از بهترین راهها در تمام شرایط استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ میباشد . شما باید صفحه کپی شده را به صفحه اصلی خود ریدارکت کنید .

Rel=canonical

راه دیگر استفاده از rel=canonical در محتوا میباشد . بوسیله آن میتوانید به موتورهای جستجو بفهمانید که منبع اصلی این محتوا لینک داده شده است . تمام رنکینگ و اعتبار آن صفحه به صفحه لینک داده شده داده خواهد شد .

استفاده از دامنه ترجیحی در گوگل وب مستر

در گوگل وب مستر میتوانید از قسمت ” preferred domain ” دامنه ترجیحی خود را انتخاب کنید تا گوگل بفهمد که دامنه اصلی کدام است .

روش های دیگر مقابله با محتوای تکراری

۱ – در لینک دهی داخلی همیشه از نسخه ای که در گوگل وب مستر ثبت کرده اید استفاده کنید . مثلا : webrian.ir یا www.webrina.ir

۲ – وقتیکه محتوایی را کپی میکنید حتما به سایت اصلی لینک دهید .

۳ – برای جلوگیری از کپی کردن محتوای شما توسط دیگران همیشه یک لینک rel=canonical داخل مطلب خود قرار دهید و لینک همان صفحه مطلب خود را داخل آن قرار دهید .

Gogadminoمشاهده نوشته ها

Avatar for gogadmino

من مهرداد ، علاقه‌مند به تولید محتوا و ترجمه مقالات و کتابهای روز جهان هستم. مديريت وب سایت کوروک و وبرينا را نيز بر عهده داشته و طراحی سایت و سئو را به طور حرفه‌‌ای انجام میدهم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.